UNITAT DIDÀCTICA: "JOCS POPULARS"
QUART DE PRIMÀRIA
1. DESCRIPCIÓ:
El joc sempre ha jugat un important paper en l'evolució de l'ésser humà. És un concepte polisèmic i unit a "activitat lúdica", que prové de "iocum" (broma, diversió). És de caràcter agradable, motivador, no té metes, espontani i voluntari, amb una participació activa, vinculat a la creativitat i desenvolupament del paper social, simbòlic i reglat, evoluciona al desenvolupament cognitiu, és la forma natural d'integració dels esquemes de coneixement, el professor ha de ser el company ideal, la joguina potencia l'activitat ... Tot això sense oblidar la potenciació d'un ambient coeducatiu i el desenvolupament de habilitats per a un bon comportament en societat.
QUART DE PRIMÀRIA
1. DESCRIPCIÓ:
El joc sempre ha jugat un important paper en l'evolució de l'ésser humà. És un concepte polisèmic i unit a "activitat lúdica", que prové de "iocum" (broma, diversió). És de caràcter agradable, motivador, no té metes, espontani i voluntari, amb una participació activa, vinculat a la creativitat i desenvolupament del paper social, simbòlic i reglat, evoluciona al desenvolupament cognitiu, és la forma natural d'integració dels esquemes de coneixement, el professor ha de ser el company ideal, la joguina potencia l'activitat ... Tot això sense oblidar la potenciació d'un ambient coeducatiu i el desenvolupament de habilitats per a un bon comportament en societat.
La Unitat Didàctica es donarà durant la segona quinzena del tercer trimestre, d'acord amb la programació per al tercer trimestre que es marca a continuació:
Temporalització: Nº de sessions i continguts:
Primera quinzena d´ abril: Coordinacions
Segona quinzena d' abril : Jocs populars
Tres primeres setmanes de maig :Expressió corporal
Darrera setmana de Maig :Jocs Alternatius
Primera Quinzena de juny : Consolidació de continguts
Període d'Avaluació: Avaluació final
Primera quinzena d´ abril: Coordinacions
Segona quinzena d' abril : Jocs populars
Tres primeres setmanes de maig :Expressió corporal
Darrera setmana de Maig :Jocs Alternatius
Primera Quinzena de juny : Consolidació de continguts
Període d'Avaluació: Avaluació final
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS:
- Recuperar part de les tradicions de la nostra comunitat i dels nostres avantpassats a través dels jocs populars.
- Recuperar part de les tradicions de la nostra comunitat i dels nostres avantpassats a través dels jocs populars.
-Recopilar el màxim nombre de jocs possibles tenint en compte les capacitats individuals de cada alumne i les fonts d'informació disponibles (pares, avis, professors, llibres ...).
- Valorar les diferents maneres d'ocupar el temps lliure i d'oci.
- Respectar regles i normes bàsiques dins del joc i acceptar el paper donat dins d´ aquest.
- Respectar regles i normes bàsiques dins del joc i acceptar el paper donat dins d´ aquest.
3. CONTINGUTS DISCIPLINARIS:
Conceptuals:- Recerca i recopilació de jocs populars de la zona- Utilització de materials poc comuns per a jugar-Realització de tasques que impliquin construcció del material per al joc.
Conceptuals:- Recerca i recopilació de jocs populars de la zona- Utilització de materials poc comuns per a jugar-Realització de tasques que impliquin construcció del material per al joc.
Procedimentals:
- Activitats que comportin investigació i recopilació de jocs populars-Pràctica d'aquests jocs a l'escola i fora d' ella- Realització d'un taller de jocs populars
- Activitats que comportin investigació i recopilació de jocs populars-Pràctica d'aquests jocs a l'escola i fora d' ella- Realització d'un taller de jocs populars
Actitudinals:
- Respecte a les tradicions-Conscienciació de l'existència d'altres mitjans de jugar-Recuperació de jocs que s'estaven perdent-Presa de consciència de la influència tan directa que ha exercit l'activitat física sobre la cultura de la nostra comunitat al llarg de la història.-Acceptació de regles i normes, així com del rol que li toqui exercir a cada alumne en cada tasca.- Valoració de les pròpies possibilitats i de les dels altres, premiant l'esforç dels seus companys per damunt del resultat obtingut.
- Respecte a les tradicions-Conscienciació de l'existència d'altres mitjans de jugar-Recuperació de jocs que s'estaven perdent-Presa de consciència de la influència tan directa que ha exercit l'activitat física sobre la cultura de la nostra comunitat al llarg de la història.-Acceptació de regles i normes, així com del rol que li toqui exercir a cada alumne en cada tasca.- Valoració de les pròpies possibilitats i de les dels altres, premiant l'esforç dels seus companys per damunt del resultat obtingut.
4. COMPETENCIES BÁSIQUES:
-Competència d’autonomia i iniciativa personal: Relacionada amb les actituds que els alumnes tinguen durant el transcurs de les activitats a l'aula.
-Competència social i ciutadana: Tot joc col·lectiu te una finalitat col·lectiva, ja que es treballa per a aconseguir una finalitat conjunta.
5. INTERDISCIPLINARIETAT(relació de l´ assignatura amb altres àrees).
Educació Artística
A través de la representació de cada joc i cada activitat (Plàstica) i mitjançant l'aplicació de cançons populars associades a cada joc (Música).
A través de la representació de cada joc i cada activitat (Plàstica) i mitjançant l'aplicació de cançons populars associades a cada joc (Música).
Coneixement del Medi
Per exemple, amb l´ estudi de jocs d´ altres cultures (les seves tradicions, costums ...). A més podem conèixer l'art i els costums de l'entorn en què ens movem.
Per exemple, amb l´ estudi de jocs d´ altres cultures (les seves tradicions, costums ...). A més podem conèixer l'art i els costums de l'entorn en què ens movem.
També treballem l'Educació per la Salut, promovent hàbits de neteja abans, durant i al final de cada activitat física.
Llengua Castellana i Literatura
Hem contrastat els diferents jocs recopilats i cada alumne els ha escrit en els seus quaderns de Educació Física.
Anglès
Es pot també donar el començament del joc amb una paraula en anglès..per exemple..cada vegada que el professor digui un animal en anglès...en compte de dir “ja”.
6. TRANSVERSALITAT:
- TEMES TRANSVERSALS:
Ed. moral i cívica
Integració d'alumnes amb N. E .E. a través del joc, entenent a més com a mitjà per a la resolució de conflictes. Cal fomentar el desenvolupament de l'autonomia i l'autoafirmació personal, i ajudar-los a comprendre que els conflictes són processos naturals que ajuden a aclarir postures, interessos i valors.
Ed. moral i cívica
Integració d'alumnes amb N. E .E. a través del joc, entenent a més com a mitjà per a la resolució de conflictes. Cal fomentar el desenvolupament de l'autonomia i l'autoafirmació personal, i ajudar-los a comprendre que els conflictes són processos naturals que ajuden a aclarir postures, interessos i valors.
Ed. per a la vida en societat i convivència
Anem a promoure en els alumnes un veritable clima de col·laboració i solidaritat durant la pràctica dels jocs, sabent actuar en cada moment en les activitats grupals i donant-los les nocions més bàsiques sobre compensació de desigualtats, reconeixement de les diferents situacions ... etc. L'escola és lloc idoni per poder aprendre actituds bàsiques i necessàries per una convivència realment lliure, democràtica, solidària i participativa.
Ed per a la salut
-Fomentar hàbits d'higiene abans i després de la pràctica de l'exercici físic a través del canvi de vestuari.
-Realitzar un escalfament i una relaxació, adequada a la intensitat de la sessió, a l' inici i a la conclusió de la classe respectivament, reflexionant sobre els beneficis i inconvenients que comporten.
-Conèixer diferents formes d'ocupació del temps d'oci i temps lliure per tal de millorar la qualitat de vida dels nostres alumnes a través de l'exercici físic i evitant, de la mateixa manera, la pràctica de altres hàbits menys desitjables.
Educació per la Pau
Es faran activitats al servei de la tolerància i la antiviolència. Educar per a la pau exigeix també formar en l'esperit crític, la capacitat de dialogar, justícia social, ...
Es faran activitats al servei de la tolerància i la antiviolència. Educar per a la pau exigeix també formar en l'esperit crític, la capacitat de dialogar, justícia social, ...
Coeducació
Formar agrupacions mixtes en cada moment, de la mateixa manera que els quatre alumnes que exerciran el rol de professor per un dia, seran seleccionats de manera que hi hagi el mateix nombre de professors que de professores, és a dir, dos alumnes i dues alumnes.
L'elecció lliure per part dels alumnes originés, com a conseqüència inevitable, que apareguin jocs que tradicionalment li han estat atribuït a algun sexe en concret, com pot ser la sogatira a els nens i el teixeix a les nenes. El foment i motivació per la participació indiscriminada tant en uns com en altres facilitarà l'eliminació d'aquests estereotips.
Formar agrupacions mixtes en cada moment, de la mateixa manera que els quatre alumnes que exerciran el rol de professor per un dia, seran seleccionats de manera que hi hagi el mateix nombre de professors que de professores, és a dir, dos alumnes i dues alumnes.
L'elecció lliure per part dels alumnes originés, com a conseqüència inevitable, que apareguin jocs que tradicionalment li han estat atribuït a algun sexe en concret, com pot ser la sogatira a els nens i el teixeix a les nenes. El foment i motivació per la participació indiscriminada tant en uns com en altres facilitarà l'eliminació d'aquests estereotips.
La nostra cultura
Investigar trets característics del patrimoni cultural de la nostra comunitat a través de l'estudi dels jocs populars i tradicionals autòctons de la nostra terra, promovent d'aquesta manera la perpetuïtat de la nostra cultura en generacions futures.
Investigar trets característics del patrimoni cultural de la nostra comunitat a través de l'estudi dels jocs populars i tradicionals autòctons de la nostra terra, promovent d'aquesta manera la perpetuïtat de la nostra cultura en generacions futures.
7. METODOLOGIA D´ ENSENYAMENT:
Es fomenta el descobriment de l´ alumne.
En el joc s'han de fer diferents consideracions metodològiques:
a) Referents a l'alumne / a (jocs adaptats i idonis al seu desenvolupament)
En el joc s'han de fer diferents consideracions metodològiques:
a) Referents a l'alumne / a (jocs adaptats i idonis al seu desenvolupament)
b) Referents al professor (juga un paper clau, ha de ser espontani sense
abandonar, no estil directiu, conèixer a l'alumne i propiciar la reflexió).
c) Referents al propi joc (presentació, valoració i elements)
El joc tindrà un temps necessari per a l'aprenentatge, motivant contínuament als alumnes i tenint en compte les seves diferències individuals. És important buscar aprenentatges significatius i integrats mitjançant estratègies globals i mitjançant la tècnica indagar i l'estil resolució de problemes. De vegades cal presentar també models, posant especial cura que siguin adequats. En aquest cicle el material serà inespecífic i adaptat al nivell, donant en tot moment informacions breus i fomentant el feedback. Els alumnes realitzaran una llista de jocs que ells practiquen.
Els jocs populars estan molt presents en la programació, ja que s'ha d'entendre la pràctica lúdica com a vincle amb la cultura circumdant. Aquestes activitats no han de derivar en aprenentatges esportius, sinó que tenen sentit en si, i afavoreixen l'exploració corporal, les relacions amb els altres i el gaudi creatiu de l'oci.
Se li donarà un enfocament de plaer, de jugar per jugar, sense més fi que la pràctica i diversió, sense perdedors ni vençuts, sense por al fracàs o al ridícul, cooperant amb els altres participants. Així, aquest tipus d'activitats seran les ideals per aconseguir en l'alumne / a una experiència positiva de l'exercici físic i un canvi en la qualitat i forma de relacions interpersonals amb el que això suposa de positiu.
Les activitats es caracteritzaran per la recerca d'un major rendiment motriu i eficàcia en la execució de les tasques, de manera que les activitats estaran centrades en jocs de regles i propostes que impliqui repte, sobretot repte amb un mateix, implicant l' autosuperació i valoració dels seus possibilitats.
En els jocs competitius es tractarà que els alumnes no enfocament de forma errònia la competició. A més, es fugirà en tot moment de l'eliminació, proposant tasques alternatives o bé donant o traient punts.
El joc estarà molt encaminat a l'exploració de les possibilitats de moviment qualitatiu, es realitzaran tasques de posada en pràctica i utilització dels propis recursos per tal de millorar la comunicació. D'aquesta manera s'utilitzaran jocs de representació d'objectes, persones, animals i fenòmens naturals.
Després de la proposta inicial del professor, es tractarà d'incentivar l'alumne a les seves pròpies propostes. L' interès general radicarà en el descobriment i experimentació de les possibilitats, encara que entre els recursos que utilitzarem en el nostre treball tenen cabuda senzilles tècniques de mim, teatre, dansa. Simplement els farem servir per enriquir les possibilitats del alumne i no buscant una eficàcia en la tècnica.
L'ús d'aquestes tècniques està plenament justificat perquè:
- El mim ens ajudarà a prendre consciència de factors expressius com el gest, mirada i postura.
- La dramatització contribueix a desenvolupar el llenguatge corporal juntament amb el verbal. Es tractaran jocs populars, autòctons i tradicionals.
8. MATERIALS :
-CURRICULARS: Els alumnes faran us d´ una llibreta en la qual aniran anotant i representant els jocs fets a classe preferiblement a curt plas. A més, una vegada finalitzats els jocs proposats per a les sessions, el professor donarà als alumnes les fulles amb els dibuixos dels jocs fets a classe i una breu explicació que digui les bases claus d´ aquests, de manera que els alumnes puguin comparar les seues representacions i escrits amb els donats pel professor.
-ALTRES MATERIALS I INSTAL·LACIONS: Tant els materials com les instal·lacions es detallaran al començament de cada sessió corresponent a aquesta unitat didàctica. Podrà patir modificacions d'acord amb el que requereix en cada moment i que no s'hagi tingut en compte (deteriorament, pèrdua, pluja ...).
9. TEMPORALITZACIÓ
Segona quincenada de abril.
10. AVALUACIÓ
-Criteris d’avaluació:
-Ha desenvolupat una correcta actitud social.
-Coneix i aplica les regles de cada joc.
-Coneix diferents jocs i els relaciona amb el seu àmbit.
- Accepta el seu paper en cada joc i respecta els seus companys
- Participa de manera activa buscant diversió
- Ha realitzat una tasca d'investigació per obtenir informació de diferents fonts.
- Participa de manera activat en les tasques proposades independentment del rol que li sigui assignat.
-Accepta els diferents nivells de competència motriu sobreposant el gaudir del joc per damunt del fet de guanyar.
-Porta diàriament la bossa d'esport a classe amb la indumentària i bolseta de neteja.
-Sistema d´ avaluació:
L'avaluació es durà a terme de la següent manera:
-Criteris d’avaluació:
-Ha desenvolupat una correcta actitud social.
-Coneix i aplica les regles de cada joc.
-Coneix diferents jocs i els relaciona amb el seu àmbit.
- Accepta el seu paper en cada joc i respecta els seus companys
- Participa de manera activa buscant diversió
- Ha realitzat una tasca d'investigació per obtenir informació de diferents fonts.
- Participa de manera activat en les tasques proposades independentment del rol que li sigui assignat.
-Accepta els diferents nivells de competència motriu sobreposant el gaudir del joc per damunt del fet de guanyar.
-Porta diàriament la bossa d'esport a classe amb la indumentària i bolseta de neteja.
-Sistema d´ avaluació:
L'avaluació es durà a terme de la següent manera:
- Mitjançant l'observació directa dels alumnes en el dia a dia de les classes.
En finalitzar cada classe s'ha d' anotar allò que es consideri d'importància (aspectes generals o bé particularitats de cada alumne). Tot d'acord amb els criteris abans esmentats.
- S'han d'examinar els diferents quaderns de treball.
-Avaluació de la unitat:
Per avaluar la unitat, observarem si s'han cobert els objectius, si han estat adequats a les característiques i necessitats dels nens i nenes. A més, ens servirà d'autoavaluació la posada en comú final i el qüestionari que els passarem a cada un dels alumnes ,els quals tindran que indicar de manera anònima el següent:
Per avaluar la unitat, observarem si s'han cobert els objectius, si han estat adequats a les característiques i necessitats dels nens i nenes. A més, ens servirà d'autoavaluació la posada en comú final i el qüestionari que els passarem a cada un dels alumnes ,els quals tindran que indicar de manera anònima el següent:
1. Interès per l'activitat (de l'1 al 5)
2.Si els ha servit per conèixer jocs nous
3. Algun aspecte a destacar.
2.Si els ha servit per conèixer jocs nous
3. Algun aspecte a destacar.
4. etc
11. POSSIBLES ADAPTACIONS CURRICULARS INDIVIDUALS I ALUMNAT EXEMPT (ATENCIÓ A LA DIVERSITAT):
No s'han detectat alumnes amb necessitats educatives especials, de manera que no hi haurà modificacions en la metodologia i per descomptat tampoc en els objectius ni en els continguts. Si tindrà especial atenció el tractament coeducatiu en les diferents activitats d'aquesta unitat didàctica, rebutjant discriminacions tant de sexe com d'un altre tipus i eliminant estereotips que es produeixen en l'activitat física.
No s'han detectat alumnes amb necessitats educatives especials, de manera que no hi haurà modificacions en la metodologia i per descomptat tampoc en els objectius ni en els continguts. Si tindrà especial atenció el tractament coeducatiu en les diferents activitats d'aquesta unitat didàctica, rebutjant discriminacions tant de sexe com d'un altre tipus i eliminant estereotips que es produeixen en l'activitat física.
Si per exemple tenirem un alumne que te asma, tindríem cura de que sempre portara damunt el adaptador de bufar, si tenirem un alumne amb problemes de visió o de oïda, intentaríem que aquest alumne no es sentara en ultima fila, si tenirem un alumne en cadira de rodes, entre tots els companys l´ ajudarien i li crearien una situació més fàcil.
UNITAT DIDÀCTICA: “JOCS POPULARS”
UNITAT DIDÀCTICA: “JOCS POPULARS”
SESSIÓ 1/6
MATERIAL: Quadern de classe
FASE DE DESCRIPCIÓ DE LA PART INICIAL
Explicació a classe del que són els jocs populars i autòctons de la nostra Comunitat i de l'entorn que ens envolta.
PART PRINCIPAL
Prèviament a aquesta activitat es dirà als alumnes que porten jocs escrits en el seu quadern (preguntar a familiars). A classe farem la següent activitat: Cada un anirà dient els diferents jocs que coneguin a través dels seus avis, pares i altres familiars. S'explicarà cada joc i es lliuraran al mestre els que cadascú hagi passat al seu quadern. A continuació els posarem la presentació realitzada amb Imprès o PowerPoint de "Jocs Populars".
RETORN A LA CALMA
Tots asseguts expliquen les seves experiències sobre aquests jocs i què els sembla en relació als jocs que més practiquen ara.
MATERIAL: Quadern de classe
FASE DE DESCRIPCIÓ DE LA PART INICIAL
Explicació a classe del que són els jocs populars i autòctons de la nostra Comunitat i de l'entorn que ens envolta.
PART PRINCIPAL
Prèviament a aquesta activitat es dirà als alumnes que porten jocs escrits en el seu quadern (preguntar a familiars). A classe farem la següent activitat: Cada un anirà dient els diferents jocs que coneguin a través dels seus avis, pares i altres familiars. S'explicarà cada joc i es lliuraran al mestre els que cadascú hagi passat al seu quadern. A continuació els posarem la presentació realitzada amb Imprès o PowerPoint de "Jocs Populars".
RETORN A LA CALMA
Tots asseguts expliquen les seves experiències sobre aquests jocs i què els sembla en relació als jocs que més practiquen ara.
UNITAT DIDÀCTICA: “JOCS POPULARS”
SESSIÓ 2/6
MATERIAL: Sacs resistentsJOC:“POLICIES I LLADRES”Dos grups (policies i lladres). Els policies a la senyal sortiran a pels lladres. Quan agafin a cada un ,el porten a la presó. Els lladres podran salvar els del la presó. El terreny de joc serà petit.
SESSIÓ 2/6
MATERIAL: Sacs resistentsJOC:“POLICIES I LLADRES”Dos grups (policies i lladres). Els policies a la senyal sortiran a pels lladres. Quan agafin a cada un ,el porten a la presó. Els lladres podran salvar els del la presó. El terreny de joc serà petit.
JOC: “CARRERES DE CAVALLETS I CARRETONS”
Tots per parelles col·locats en la posició que calgui en funció que la cursa sigui de una modalitat o d'una altra. El canvi d'una modalitat a una altra es realitzarà de manera alternativa a la conclusió de cada sèrie. A la senyal s'inicia la cursa fins a una marca determinada i tornada al lloc de partida. El primer en travessar la línia d'arribada guanya. Es tracta d'un recorregut d'anada i tornada.
JOC: “CARRERES DE SACS”
Tots amb les cames ficades en un sac darrere del senyal de sortida. Al senyal s'inicia la carrera fins a una marca determinada i tornada al lloc de partida. El primer a travessar la línia de arribada guanya. Es tracta d'un recorregut d'anada i tornada.
JOC: “EL PATI DE LA MEVA CASA”
Tots en cercle agafats de la mà. Comencem a caminar en el sentit de les agulles del rellotge cantant la cançó popular "El pati de casa meva és particular, i quan plou es mulla com tots els altres ... "al mateix temps que anem fent el que la cançó ens vagi ordenant.
RETORN A LA CALMA
JOC:"UN, DOS, TRES POLLET ANGLÈS"
UNITAT DIDÀCTICA: “JOCS POPULARS”
SESSIÓ 3/6
MATERIAL: Soga amb llaç, fitxes, guixos, teixeix dibuixat i boles de tennis
PART INICIAL
MATERIAL: Soga amb llaç, fitxes, guixos, teixeix dibuixat i boles de tennis
PART INICIAL
Típic joc infantil que consisteix en atrapar els companys. Per a la part d'escalfament, acotarem el terreny de joc per fer-lo més reduït.
PART PRINCIPAL
JOC: “SOGATIRA”
2 equips. Es posa cada equip a un extrem de la corda darrere de la marca corresponent i al senyal comencen a tirar amb força intentant que el llaç de la soga passi el senyal del seu camp.
Tots en cercle agafats de la mà. Comencem a caminar en el sentit de les agulles del rellotge cantant la cançó popular "El corro de la patata ... "al mateix temps que anem fent el que la cançó ens vagi ordenant.
JOC: “EL TEJE”
RETORN A LA CALMA
JOC: “EL TEMPLE”
Cada alumne amb una bola de tennis. L'objectiu és deixar-la el més prop possible d'una línia marcada. Posteriorment anem al lavabo.
UNITAT DIDÀCTICA: “JOCS POPULARS”
SESSIÓ: 4 / 6
MATERIAL: Mocadors, xapes, circuit de xapes.
PART INICIAL
JOC: “STOP FRUITA”
Un paga, els altres per a evitar ser agafats han de dir el nom d'una fruita, excepte la fruita prohibida. Utilitzar mig camp de futbol sala.PART PRINCIPAL
JOC: “El mocadoret”
Dos equips numerats, cadascun darrere de la senyal del seu respectiu camp. El monitor situat enmig de la pista diu en veu alta un nombre qualsevol. Els jugadors amb aquest nombre intentaran agafar el mocador del monitor abans que el seu homòleg en l'altre equip i intentaran arribar fins a la línia en què es troben els seus companys abans de ser assolit per el seu adversari.
JOC: “LES XAPES”
S'estableixen dos grups i un ordre dins de cada un d'ells. En el nostre torn colpejarem la nostra xapa amb el dit tres vegades intentant no sortir-nos del circuit. Quan s'escolti la veu de "canvi" (fi de l'activitat) el que fos a primera posició en l'última ronda de tirades haurà guanyat, intentant d'aquesta manera donar-li avantatge als que tirin primer.
JOC: “LA GALLINETA CEGA” Un para amb els ulls tapats per un mocador, la resta es col·loca al seu voltant. Al que para se li dóna diverses voltes mentre cantem la cançó oficial del joc: "Gallineta cega, què se t'ha perdut ...". Després d'això ha de intentar agafar a un dels seus companys i ajudant-se del tacte endevinar qui és. Si ho endevina canviarà de rol amb el company aconseguit, si s'equivoca el monitor elegirà el company que li succeirà.
RETORN A LA CALMA: Lavabo per a refrescar-se, canviar-se de samarreta, beure aigua ...
SESSIÓ: 4 / 6
MATERIAL: Mocadors, xapes, circuit de xapes.
PART INICIAL
JOC: “STOP FRUITA”
Un paga, els altres per a evitar ser agafats han de dir el nom d'una fruita, excepte la fruita prohibida. Utilitzar mig camp de futbol sala.PART PRINCIPAL
JOC: “El mocadoret”
Dos equips numerats, cadascun darrere de la senyal del seu respectiu camp. El monitor situat enmig de la pista diu en veu alta un nombre qualsevol. Els jugadors amb aquest nombre intentaran agafar el mocador del monitor abans que el seu homòleg en l'altre equip i intentaran arribar fins a la línia en què es troben els seus companys abans de ser assolit per el seu adversari.
JOC: “LES XAPES”
S'estableixen dos grups i un ordre dins de cada un d'ells. En el nostre torn colpejarem la nostra xapa amb el dit tres vegades intentant no sortir-nos del circuit. Quan s'escolti la veu de "canvi" (fi de l'activitat) el que fos a primera posició en l'última ronda de tirades haurà guanyat, intentant d'aquesta manera donar-li avantatge als que tirin primer.
JOC: “LA GALLINETA CEGA”
RETORN A LA CALMA: Lavabo per a refrescar-se, canviar-se de samarreta, beure aigua ...
UNITAT DIDÀCTICA: “JOCS POPULARS”
SESSIÓ: 5 / 6
JOC: “Torito en alt”
Per a evitar ser agafat, el jugador perseguit ha de pujar a un altre (a manera de cavallet). Utilitzar mig camp de futbol-sala.
PART PRINCIPAL
JOC: “LA BOMBETA”
Un para i es posa amb el tronc inclinat en el principi de la bombeta (en el casquet) perquè els seus companys puguin saltar al entrar a la bombeta. La resta es posa per ordre i en fila fora de la mateixa. Abans de començar el joc la mare li diu a cau d'orella a qui para el nom d'una fruita. Els alumnes entren a la bombeta saltant al qui para dient al aire el nom d'una fruita, en caure poden donar dos passos en la direcció que desitgen i es queden quiets. Si toquen a un company o diuen la fruita prohibida passarà a quedar.
JOC: “LA PETANCA”
Tots darrere de la línia de començament i ordenats per torn de llançament. L'últim jugador llança la bola petita a la distància que desitgi. Posteriorment tots han de provar aproximar les seves boles el més a prop possible de la petita tirant una vegada cada un fins a concloure seus tres llançaments. Qui dipositi la seva bola més a prop de la petita s'anotarà un punt. Un cop acabada aquesta primera ronda i des del altre extrem de la pista es procedirà de la mateixa manera, i ara el jugador que va guanyar a la ronda anterior qui llanci la bola petita.
RETORN A LA CALMA: Lavabo per a refrescar-se, canviar-se de samarreta, beure aigua ...
UNITAT DIDÀCTICA: “JOCS POPULARS”
SESSIÓ: 6 / 6
PART INICIAL
Explicació de què es una “ WEBQUEST”
SESSIÓ: 6 / 6
PART INICIAL
Explicació de què es una “ WEBQUEST”
PART PRINCIPAL
JOC: “WEBQUEST DE JOCS POPULARS”
Els alumnes realitzaran en classe la “Webquest de
Jocs Populars”
RETORN A LA CALMA: ...
JOC: “WEBQUEST DE JOCS POPULARS”
Els alumnes realitzaran en classe la “Webquest de
Jocs Populars”
RETORN A LA CALMA: ...
QÜESTIONS A TINDRE EN COMPTE RESPECTE A LES ACTIVITATS DE L´ UNITAT DIDÀCTICA:
- Activitats de reforç: es planteja la possibilitat d'inserir activitats de reforç mitjançant la modificació d'alguns jocs que a determinats grups els costi dur a terme o bé calgui plantejar alguna progressió.
- Carrera de sacs (es podria fer al principi saltant amb els peus junts sense sac, després amb cames lligades i finalment ja amb els sacs).
- Altres jocs també poden ser adaptats en el cas que l'alumne no tingui una total confiança, ja que no s'ha d'oblidar que els jocs han de ser enfocats per al qual l'alumne gaudeixca i el pugui utilitzar fora del centre.
- Es planteja també el visionat d'algun vídeo perquè ells vegin la dinàmica.
- Activitats d'ampliació: Si el disc té èxit, es podria reestructurar la programació i inserir dues sessions més de jocs populars però amb jocs d'una altra comunitat autònoma.
- Activitats de reforç: es planteja la possibilitat d'inserir activitats de reforç mitjançant la modificació d'alguns jocs que a determinats grups els costi dur a terme o bé calgui plantejar alguna progressió.
- Carrera de sacs (es podria fer al principi saltant amb els peus junts sense sac, després amb cames lligades i finalment ja amb els sacs).
- Altres jocs també poden ser adaptats en el cas que l'alumne no tingui una total confiança, ja que no s'ha d'oblidar que els jocs han de ser enfocats per al qual l'alumne gaudeixca i el pugui utilitzar fora del centre.
- Es planteja també el visionat d'algun vídeo perquè ells vegin la dinàmica.
- Activitats d'ampliació: Si el disc té èxit, es podria reestructurar la programació i inserir dues sessions més de jocs populars però amb jocs d'una altra comunitat autònoma.
(Tindreu que imaginar-se els dibuixets de cada joc perquè no hi ha manera de poder pujar-los).
No hay comentarios:
Publicar un comentario